🥦 BROKOLICOVÁ POLÉVKA se SMETANOU


Dětem je třeba společnou prací v kuchyni ukázat, že se dá uvařit i něco mňamozního z něčeho jim tak nevábně chutnajícího, jako je třeba brokolice 🥦. Díky tomu začnou sami experimentovat a hlavně jejich jídelníček bude pestřejší. Proč mají děti takový odpor zrovna k této zelenině? Odborníci prováděli testy na dětech od 18 měsíců do 8 let a zjistili, že byly neochotné jíst cokoli zeleného.

Podle názoru vědců však za to děti nemohou, protože nevědomky využívají základní instinkt předků – udělat vše pro přežití. Podvědomě se tedy brání konzumaci potravin, které by mohly být jedovaté, a tedy potenciálně škodlivé 💀. Pro přežití lidské rasy byla rozhodující chuť 👅, a to zejména hořkost a kyselost. Ano, příroda to zařídila velice chytře ✌️.

Nutit tedy násilím děti, aby konzumovaly tuhle zeleninu protože je zdravá, je hloupost a k ničemu to nevede. Tak zkuste náš recept. Polévka je to hebká, krémová a skvěle vás zasytí. Uvařit ji trvá krátkou dobu a vaši malí pomocníci se při ní nebudou nudit. 

🧂 INGREDIENCE

➖ 500 g brokolice rozebrané na růžičky
➖ 3 ks brambory středně velké (pokrájené na malé kostičky)
➖ 1 ks cibule najemno pokrájená
➖ 1 kelímek smetany
➖ 2 lžíce másla
➖ 1 l drůbeží vývar (vegetariáni mohou použít zeleninový)
➖ pepř mletý bílý
➖ sůl
➖ a malé krutonky, co budou v polévce příjemně chroupat (chléb či houska, jak je libo)

🥣 POSTUP: V hrnci na másle a na malém plameni osmažte pomalu cibuli do zlatova. Přidejte brokolici a brambory a zalijte vývarem. Vařte, až jsou brambory a brokolice měkké. Potom polévku rozmixujte na jemný krém, přilijte smetanu a podle chuti osolte a opepřete. Nechte ještě krátce projít varem. Na talíři zdobte krutony a jezte. PS: někteří labužníci si přidávají do polévky ještě trošku čerstvě prolisovaného česneku. A čerstvé bylinky.

👌 Vtip tohoto vaření a toho, že budete na konci zírat, jak se děti do polévky pustí, je v tom, že brambory seberou z brokolice onu pověstnou hořkou chuť a vy společně s dětmi vyrobíte polévku, která jim bude opravdu chutnat. Nevěřte mi 👉, vyzkoušejte si to. 

A krásné vaření a čas strávený s dětmi přeje vaše kuchařka Jarmila 👩‍🍳