KONOPNÉ ŠNEKY 🍮


Těžko budete hledat potravinu tak výživnou jako konopné semínko. Ve dvou lžících konopných semínek se nachází 90 kalorií, 6 gramů tuku, 2 gramy vlákniny, 5 gramů bílkovin, 300 mg draslíku plus 15 % doporučené dávky vitamínu A a 25 % železa. 

Slupka neloupaných semínek je však tuhá, těžší na strávení a díky vysokému obsahu vlákniny je pro tělo složitější využít cenné látky konopného semínka. Neloupaná konopná semínka by se proto měla namáčet přes noc nebo trochu pomlít, aby byla lépe stravitelná a využitelná.

🧂 INGREDIENCE :

na těsto pro 30 ks koláčů o průměru 8 - 10 cm:
➖ 500 g hladké mouky 
➖ 250 ml mléka
➖ 20 g droždí
➖ 100 g cukr krupice
➖ 4 ks vaječné žloutky
➖ 200 ml rostlinného oleje
➖ kůra z 1 ks citronu (nebo citronový olej)
➖ špetka soli

➖ náplň: 100 g konopné semínko, 50 g kokosového cukru, 50 g třtinového cukru

🥣 POSTUP : Uděláme si kvásek z teplého mléka, cukru a trochu mouky. Promícháme s přidáme kostku droždí. Mezitím smícháme všechny suroviny, přidáme kvásek, vyrobíme těsto a dáme na hodinku kynout na teplé místo.

Připravíme si náplň do koláčků. Z bílků si ušleháme sníh, přidáme cukr a já přidala i prášek z lyofilizovaných jahod. Na pánvi opečeme nasucho 100 g konopné semínko, přidáme 50 g kokosového cukru a 50 g třtinového cukru a necháme zkaramélizovat. 

Těsto po vyhynutí vyválíme na plát, směsí potřeme a posypeme zkaramelizovaným semínkem (nechte si stranou tak 1/3 od obojího). Těsto zabalíme a rozkrájíme na cca 2 cm dílky. Dejte na plech s pečícím papírem a pak směs ještě dejte na každý šnek a znovu posypte semínkem. Já ještě potřela okraje těsta rozšlehaným vejcem pro lepší barvu. Pečeme v troubě cca 10-15 min. Na 180 stupňů dozlatova.

A dobrou chuť vám přeje vaše kuchařka Jarmila 👩‍🍳