🧊 JAKÉ NÁPOJE PRO HORKÉ ROČNÍ OBDOBÍ?

I léto nám přirozeně dává mnoho příležitostí k tomu, abychom z bylin vykouzlili skvělé nápoje. Při všech našich letních oslavách jsem se vždy snažila nabídnout něco zvláštního i dětem a hostům, kteří nepili rádi víno nebo šampaňské. Tak vznikla šalvějová bowle. Chutná obdivuhodně dobře a je nadto ještě zdraví prospěšná.

🍵 Recept na šalvějovou bowli ; 2 – 3 litry šalvějového čaje připraveného ze 2 hrstí čerstvě natrhaných lístků šalvěje, 2 konzervy mandarinek bez šťávy, 2-3 lžíce medu, 1 láhev nealkoholického šampaňského (nebo podle přání i s obsahem alkoholu 😜).

Šalvějový čaj spaříme několik hodin předem, dáme zchladit a postavíme na několik hodin do chladničky. Pak ve vychlazeném čaji rozmícháme med, přidáme ovoce a doplníme šampaňské. Podáváme chlazený.

🍵 Jinou směsí je oblíbený letní nápoj říkám mu prostě letní čaj ; Letní čaj připravíme následujícím způsobem: 2 litry čaje z čerstvých lístků máty peprné, meduňky lékařské a ibiškových květů – stejným dílem, jedna velká lžíce sirupu z květů černého bezu, šťáva z jednoho citronu.

Čaj spaříme a dáme vychladit. Přidáme sirup a citronovou šťávu a podáváme vychlazený s kostkami ledu. Sirup z květů černého bezu je opravdovou zvláštností, jíž se dá zjemnit každý druh ledového čaje. Vaří se z čerstvých květů černého bezu a přijme jejich jemně kořeněné aróma. Tímto sirupem můžete samozřejmě aromatizovat i sladké pokrmy, například zmrzlinu nebo ovocné saláty.

Krásný letní den 🌤️přeje kuchařka Jarmila 👩‍🍳