🗣 KOMENTÁŘ Jarmily Šedé 👩‍🍳 k článku: Češi patří k nejobéznějším v Evropě. KAŽDÉ 4 DÍTĚ TRPÍ NADVÁHOU

Je dobře, že se v médiích začínají objevovat tyto články. Články, které začínají vnímat dětskou obezitu trochu jinak. Jistě, že je pohyb u dětí důležitý, ale děti by správné návyky měly získat hlavně ve své rodině. To nemůže suplovat škola. Nemá na to ani prostředky ani speciálně připravené prostory. Jako hlavní problém vzrůstající obezity však vidím nikoliv nedostatek pohybu, ale to, že děti pijí příliš sladké limonády. V tomto se naprosto shodnu s panem Marinovem. A to já na našich kurzech učím jako první věc. Umět děti naučit nahradit to umělé sladké tou přirozenou chutí. Místo sladkých limonád se například učíme připravit ovoce s bylinkami a vodou, prosté domácí limonády a děti už ví, že to chutná lépe a sami si je umí připravit. A klidně i doma. A na kurzech se ruku v ruce s vařením musí učit i zásady správné výživy. Pohyb je vždy důležitý, ale stejně jako tvorba stravy musí děti především bavit a my z našich zkušeností víme, že správná výživa a pohyby jsou návykové. A když to, co děláte děláte rádi, děti se učí taky rády a rychle, tak jim prostě ukazujme ty správné příklady. Jo a kdyby jste věděli v Praze o škole, která by chtěla hostit náš kroužek vaření (pohybu a výživy) pro děti, tak jak už se to podařilo na Praze 8 a 9, dejte mi věděthttp://www.maly-sefkuchar.cz/p/skola.html


*️⃣*️⃣*️⃣ Celý článek je zde ⤵️⤵️⤵️ -----------------
Devítiletý Šimon váží 40 kilo, podle tabulek by ale měl mít o 10 kilo méně. Každý den vypije půl litru coly, k tomu další limonády a sladké čaje. Jen v nápojích tak každý den spotřebuje 25 kostek cukru. Navíc se moc nehýbe, po škole je nejraději doma.
Podobný problém jako Šimon má v Česku čím dál více mladistvých. "Nadváhu má dnes skoro 25 procent dětí, téměř 154 tisíc dětí je obézních, z toho 34 tisíc má extrémní obezitu," říká dětský obezitolog Zlatko Marinov z FN Motol. Počet dětí s nadváhou se za posledních 25 let zdvojnásobil. Podle aktuálních celoevropských dat patří Češi v Evropě k nejobéznějším. Hůře jsou na tom jen lidé na Maltě, v Maďarsku a v Británii. "V roce 2020 bude obézní až třetina Čechů," píše časopis Annals of Agricultural and Environmental Medicine ve své aktuální mezinárodní studii.
*️⃣ Alespoň hodina tělocviku denně
Podle lékařů může za narůstající počet dětí s nadváhou především nedostatek pohybu. Na většině škol mají jen dvě hodiny tělocviku týdně, podle obezitologů je to málo. "Naše babičky chodily do školy pěšky několik kilometrů, dnes vozí rodiče děti až ke dveřím autem. Bylo by dobré zařadit do výuky alespoň hodinu tělocviku denně," říká pražská obezitoložka Petra Šrámková.
Ministerstvo školství ale s podobnou změnou nepočítá. "O plošném navýšení hodin tělocviku neuvažujeme, muselo by to být na úkor jiných předmětů," odpovídá mluvčí Aneta Lednová.
Před několika lety ale ministerstvo zavedlo na školách projekt Hodina pohybu navíc. Děti tak mohou každý týden v družině hodinu sportovat. "Určitě dobrý nápad, ale nestačí to. Děti by se měly protáhnout i během vyučování," říká maminka devítileté Klárky. Sama si vzpomíná na své dětství z dob socialistického školství, kdy o přestávkách děti povinně korzovaly po chodbách.
Některé školy už přirozený pohyb dětí o přestávkách podporují. Například Základní škola Bezdrevská v Českých Budějovicích upravila školní chodby tak, aby si na nich děti mohly o přestávkách hrát s míčem, skákat přes švihadlo nebo cvičit. "Mladší žáci mají k dispozici cvičební kouty s měkkými podložkami. Starší hrají o přestávkách venku ping-pong," říká ředitel školy Pravoslav Němeček.
*️⃣ Slazené čaje v jídelnách
Obezitolog Marinov navrhuje také přísnější limity na slazené nápoje k jídlu. "Jako velký problém vidím to, že se ve školních jídelnách stále podávají standardně slazené čaje," říká lékař.
Podle něj by bylo dobré problém upravit vyhláškou o veřejném stravování, která by určovala limity cukru v nápojích pro děti. "Dnes sice existují spotřební koše ve školních jídelnách, ale stále je tam velká benevolence k používání cukru," říká Marinov.
Ministerstvo školství zatím úpravu nápojového režimu ve školách nechystá. Tvrdí, že nabídka nápojů splňuje stávající limity výživových doporučení. Úřady před časem zavedly pamlskovou vyhlášku, která omezovala nezdravé nápoje a potraviny na školách. Loni na jaře ji ministerstva ale změkčila.
✍️ Iva Bezděková, Hospodářské noviny - http://bit.ly/2Kyrf3k