🤪 BORŮVKY – LETNÍ KOKTEJL ZDRAVÍ


Drobné lesní ovoce funguje jako lék už po celá staletí. Přírodní medicína si ho cení zejména pro vysoký obsah vitaminu C. Kromě vitaminu C, který posiluje imunitní systém, jsou borůvky také jedním z nejlepších zdrojů silných antioxidantů (karoten, antokyan, pterostilben) a tříslovin a mají rovněž vysoký obsah železa a dalších cenných látek. Tento koktejl zdraví prospěšných živin z nich dělá superpotravinu a celou řadou léčivých účinků na náš organismus.

Konzumace borůvek chrání tělo před volnými radikály, viry a bakteriemi, je skvělým podpůrným prostředkem při rekonvalescenci, chrání sliznice a podporuje jejich regeneraci. Čerstvé, sušené, mražené nebo jinak konzervované borůvky jsou velmi účinným lékem při respiračních onemocněních (chřipka, rýma, nachlazení). Vědecké výzkumy dále prokázaly, že borůvky mají úžasnou schopnost zlepšovat zrak, a to především u lidí, kteří mají problémy s nočním viděním (doporučují se jako prevence šerosleposti). Oblíbené lesní plody přijdou vhod i při střevních potížích, mají blahodárný účinek na ledviny a močové cesty a zlepšují funkci vašeho lymfatického systému.

BORŮVKOVÝ KRÉM:

INGREDIENCE: 1 balíček ztužovače šlehačky, borůvky, 2 balíčky vanilkového cukru, 0,4 l polotučné mléko, 1 plátek
másla, 1 kelímek smetany ke šlehání, 1 balíček pudinkového prášku, na ozdobu máta

🥣 POSTUP: Smetanu vyšleháme. Můžeme použít i ztužovač, ale není až tak nutný.

Na pudink použijeme pudinkový prášek - http://bit.ly/2Ymk2a0, který rozmícháme v trošce mléka. Zbylé mléko ohřejeme, osladíme vanilkovým cukrem a přimícháme pudinkový prášek. Za stálého míchání uvaříme hustý pudink. Ke konci vaření necháme rozpustit i plátek másla.

Z borůvek slijeme šťávu, část přimícháme k ještě teplému pudinku, stále mícháme, aby se nám nevytvořil škraloup. Polovinu kompotovaných borůvek rozmixujeme a přidáme společně se šlehačkou k postupně chladícímu se pudinku. Ostatní borůvky přimícháme celé.

Borůvkový krém servírujeme v mističkách jako sladký dezert. Zdobíme kuličkami čerstvých borůvek a snítkou máty.

Dobrou chuť s letním ovocem vám všem přeje kuchařka Jarmila 👩‍🍳