🍴 VELIKONOČNÍ NÁDIVKA s KOPŘIVAMI


Velikonoční nádivka z pečiva, vajec, uzené krkovičky, mladých kopřiv, mléka, mandlí a koření, upečená v troubě dozlatova v zapékací misce vymazané máslem. Co chtít víc? Jo, vlastně recept...

INGREDIENCE: 10 ks jeden den starších rohlíků nebo housek; 6 ks vajec; 400 g krkovičky; 1 sklenice mléka; 2 hrsti nasekaných kopřiv či jiných bylinek (kontryhel, popenec, pampeliška, kopřiva, pažitka); máslo na vymazání formy; muškátový oříšek; plátky mandlí; pepř a sůl.

POSTUP: Pečivo nakrájejte na kostičky a smíchejte s mlékem, žloutky, muškátovým oříškem, solí a pepřem. Nechejte směs pořádně nasát. Očistěte a spařte kopřivy, natrhejte je na malé kousky a smíchejte se směsí pečiva a žloutků. Maso nakrájejte na menší kostičky a přidejte do mísy.

Ve druhé míse ušlehejte bílky do tuha (až se tvoří špičky) a sníh lehce vmíchejte k ostatním surovinám. Formu vymažte máslem nebo špekem, nalijte směs a uhlaďte. Navrch si posypte mandlemi. Pečte v předehřáté troubě na 180 °C asi tak 30 – 45 minut, dokud nebude nádivka pevná a zlatavá.

Píchněte do ní špejlí, zda se nelepí. Pak vychladnout a podávat. Neměla by chybět na velikonočním stole. Na talíři pak upečené dílo zazáří s bramborem, jinde kamarádí se špenátem, nebo jako nádivka vykukuje z kuřete a nebo se spolu s knedlíkem klidně koupe v jarní omáčce.

Tak všem krásné svátky a dobrou chuť, přeje kuchařka Jarmila 👩‍🍳

☘ PS: Díky kontryhelu, popenci, pampeliškám, kopřivám, pažitce a dalším bylinkám chutná jarní nádivka nejvíc ze všech. V lidových tradicích tento pokrm symbolizuje nový život. Ostatně do velikonočních nádivek se totiž dříve běžně přidávalo jehněčí, kůzlečí nebo telecí maso. Telecí často pocházelo z hlavy — proto se dodnes nádivce říká hlavička. Nebo také sekanina či řežábek.