🥣 ČESNEKOVO - CIBULOVÁ POLÉVKA aneb umění kuchyně je často v jemném zpracování PŘÍSAD.


Možná si říkáte, co je na přípravě přísad do této polévky tak složitého, prostě to nakrájíme a hodíme do hrnce a je to? Jak správně nakrájet ty hlavní přísady (cibuli a česnek) si ukážeme v tomto videu.

Česnek a cibule jsou zásadními složkami mnoha jídel. Někteří kuchaři se jim vyhýbají, protože vědí, že jejich velmi silná chuť má tendenci překrýt všechny ostatní. A co je ta legrace? To, jaké silné pachové látky vytvoříme a dostaneme do jídla, závisí na typu krájení. Ano, "vůně" přísad ve skutečnosti závisí na reakci způsobené krájením.

Proto, i když dáváme do našeho jídla pouhou stopu česneku, je lepší rozkrojit jeden plátek na poloviny a hned je použít. Vůně bude slabá. Pokud chceme co největší intenzitu chuti, nakrájíme plátek na malinkaté kousíčky a počkáme asi deset minut, než použijeme nakrájené ingredience. A tu nejsilnější dostaneme tak, jako ve videu. Nakrájíme, necháme chvíli odležet a po té jej jemně, ale velice jemně rozlisujeme v hmoždíři. Nejlépe kamenném.

A stejné rady, které tu píšu o česneku, platí i pro cibuli. Různé výzkumy ukázaly, že když krájíme cibuli podélně, od shora dolů místo napříč středem, omezí se ostrost aromat a také množství slz.

Jak v případě cibule tak i česneku zvýšíme intenzitu aromatických látek tím, že je rozlisujeme. Nikoliv rozmixujeme s použitím mixéru. To dělají leda ti, co vaří v závodce. Nikoliv šéfkuchaři. Ani velcí a ani malí. Ti vaří s láskou a ručně.

Jak to, že pracujete v kuchyni s láskou poznáte? Zkuste například tuto česneko - cibulovou polévku. Poznáte to prostě podle chuti. Nevěřte mi. Udělejte si sami pokus. Uvařte si polovinu dávky rozmixovanou v mixéru a polovinu podle mého postupu a uvidíte sami, jak se mnohdy jen neznalostmi ochuzujeme o to nejcennější. O skvělou chuť.


 INGREDIENCE: Smetana ke šlehání (Crème fraîche) 150 ml / Zeleninový vývar - 1 l / Bílé víno / Olej / Stroužky česneku - 10 ks / Velká cibule - 2 ks

 POSTUP: Cibuli a česnek nakrájejte na malé kousky. Pro fajnšmekry přidejte jako ve videu i kousek zázvoru. Rozpalte si olej a orestujte na pánvi. Asi tak do deseti minut. Přilijete pak sklenici bílého vína, promícháte, necháte přejít do prvního zpěnění a přilijete litr zeleninového vývaru. Dejte plamen do varu a nechte polévku při nízkém plamínku probublávat asi 40 minut. Po té nechte polévku cca 15 minut dojít. A až po tom vlijte 150 ml smetany a podávejte.

Kdo by chtěl zdobit sekanou bylinkovou ozdobou, praženými semínky nebo houstičkami - fantazii se meze nekladou. Hlavně na jemno 😜. 
Dobrou chuť vám přeje vaše kuchařka Jarmila 👩‍🍳